Opis
Memoarska knjiga Dubravka Jelčića (r. 1930. u Požegi), Slavonca u Zagrebu, akademika na putu, autora Povijesti hrvatske književnosti, čovjeka iz užeg kruga Tuđmanovih suradnika, nudi čitatelju niz dobrih razloga za čitanje i pamćenje.
Što su na turneji po Slavoniji uoči Hrvatskog proljeća doživjeli književnici Dobriša Cesarić, Mak Dizdar, Nedjeljko Fabrio, Željko Sabol, Krsto Špoljar, Dragutin Tadijanović…? Tko je tražio da se pisci odreknu svog predsjednika, “nacionalista” Petra Šegedina? Kada je i kako Josip Broz Tito prvi put odao počast hrvatskoj himni? Što se događalo iza kulisa sluganske politike HDZ-a od 2003. do 2007.? Iz kojih se razloga, kako i kada autor zauvijek politički razišao s Ivom Sanaderom?
Kako je donesena slavna Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika? “Deklaracija je bila izglasana bez disonantnoga glasa, čemu je odlučno pridonijela dirigentska palica Miroslava Krleže”, svjedoči Jelčić.
Drugi dio knjige čini spis “Gdje smo bili”. U njemu autor istražuje ponore politike detuđmanizacije, što su je vodili Tuđmanovi politički protivnici, ali i navodni sljedbenici.