Vukićeva knjiga „Povijest brojeva o Jasenovcu“, u izdanju Naklade Pavičić, predstavljena je od 11. do 14. ožujka 2025. čitateljima u Hercegovini. Susreti su održani u Širokom Brijegu, Posušju, Ljubuškom i Mostaru. Na svakom od druženja, o autoru knjige i knjizi uvodno je govorio fra Andrija Nikić, predsjednik Hrvatskog kulturnog društva Napredak u Mostaru.

Fra Andrija je i sam povjesničar i arhivist, a jedan je od prvih istraživača stradanja stanovništva u Hercegovini u Drugom svjetskom ratu, osobito u 1944. i 1945. godini. S popisivanjem je počeo još 1971., kada je taj posao bio vrlo rizičan i pod prijetnjom kaznenog progona od tadašnjih socijalističkih vlasti. Nikić i suradnici utvrdili su kako je u Drugome svjetskom ratu na području hercegovačkih biskupija smrtno stradalo 19.463 Hrvata-katolika, što je 9,8 posto ukupnog stanovništva te regije.

I naša nova knjiga o logoru u Jasenovcu također se odnosi na utvrđivanje realnih brojeva žrtava rata od 1941. do 1945. U njoj, trećoj o ovoj temi (prve dvije knjige, „Radni logor“ te „Jasenovac iz dana u dan – kronologija“, također su izašle u Nakladi Pavičić), Vukić opisuje nastanak preuveličanih brojeva žrtava logora u Staroj Gradiški i Jasenovcu (700.000, 83.000, itd.). Preko niza različitih brojčanih podataka o logoru pokazuje kako su ti logori i prostorno i prema broju zatočenika bili relativno mali logori, a u njima nije bilo masovnih, serijskih ubijanja, kako je to prikazivano u ranijoj historiografiji. Stoga se i zaključuje kako je broj mogućih žrtava tih logora bio relativno malen, manji od svih dosadašnjih procjena.

Stvarnom broju približit ćemo se daljnjim istraživanjem, ustvrdio je Igor Vukić.

Brojna publika na hercegovačkim susretima svoje zanimanje za ovu temu pokazala je i nizom pitanja o arhivskim istraživanjima, koja su temelj za Vukićeve knjige.

Naklada Pavičić d.o.o. © 2024 | Izrada pr0ject1
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.